Relacja z warsztatów Fotograficznych
Na początku czerwca w Chełmsku Śląskim i Hornim Marsovie odbyły się trzydniowe warsztaty fotograficzne w ramach polsko-czeskiego projektu: „Czy przetrwa społeczność pod Śnieżką?”.
Pierwsze warsztaty fotograficzne za nami. Tym razem na tapet wjechał industrialny krajobraz Karkonoszy. Plenerem podczas warsztatów była między innymi przestrzeń zabytkowych ścieralni drewna i elektrowni.
W XIX wieku podczas industrializacji przemysłowej Karkonosze zarówno po czeskiej jak i polskiej stronie stały się mocno uprzemysłowione. Ukształtowanie terenu i bogactwo naturalne wpłynęło na zagospodarowanie trudnej i często niedostępnej przestrzeni górskiej. Pojawiały się między innymi wodne elektrownie, papiernie, huty szkła oraz zakłady tekstylne.
Na przestrzeni lat uwarunkowania ekonomiczne i polityczne doprowadziły do upadku przemysłu w szerokim słowa znaczeniu. Pamiątką w krajobrazie pozostały budynki i pomieszczenia, które na stałe wpisały się w górski krajobraz i w pewnym sensie stały się pamiątką historii wynikającą z ekspansji nie zawsze trafionego umiejscowienia i uprzemysłowienia Karkonoszy.
Taką przestrzeń postanowiliśmy wykorzystać podczas warsztatów fotograficznych, jako symbol przemijania i przemiany. Nie zbrakło w tym plenerów sentymentalnych i sielankowych, które zostały zgrabnie wplecione w całość.
W warsztatach udział wzięło dziesięcioro uczestników. Plener odbył się po czeskiej stronie Karkonoszy w Hornim Marsovie oraz po stronie polskiej w Okrzeszynie i Chełmsku Śląskim.
Prace uczestników warsztatów zostaną zaprezentowane w sierpniu podczas wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach.
Czesko-polski projekt „Czy przetrwa społeczność pod Śnieżką?” dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program: INTERREG CZECHY-POLSKA 2021–2027 NR CZ.11.04.02/00/23_003/0000080
Share this content:
Opublikuj komentarz